Östsvenska Handelskammaren

Ledare i Linköping (LiL) – en heldag för dig som leder andra

Hur får du beslut, strategier och förändringar att faktiskt fungera i vardagen? Den 19 mars samlas chefer och ledare i Linköping för en heldag fylld av perspektiv, erfarenheter och konkreta insikter om modernt ledarskap.

När tempot är högt och kraven många är det lätt att gå direkt från beslut till genomförande. Men det är i mellanrummet däremellan som ledarskapet avgörs – där människor ska förstå, prioritera och omsätta riktning i handling.

Ledare i Linköping är en heldagskonferens för dig som leder andra och vill få bättre flyt i vardagen, starkare engagemang och större genomslag i det som ska hända på riktigt.

Under dagen delar talare från olika branscher med sig av erfarenheter, perspektiv och arbetssätt som går att använda direkt i den egna rollen. Fokus ligger på verkligheten som den ser ut för dig som chef.

Linda Gerhardsson, är en av talarna och hon kommer rikta in sig på kommunikation som affärsnytta:
hur tydlighet, förankring och rätt förutsättningar gör skillnad när strategier, beslut och planer ska bli möjliga att agera på.

Det här får du med dig:

  • Konkreta exempel och verktyg för ditt ledarskap
  • Nya perspektiv – både från scenen och i samtalen mellan passen
  • Möjlighet att knyta nya kontakter med andra chefer och ledare

Bakom dagen står Enabling Growth AB, som har satt ihop ett program med många olika röster och infallsvinklar – ett slags ledarskapets smörgåsbord, där du kan plocka med dig det som är mest relevant för just din vardag.

Det här är inte en dag för att luta sig tillbaka.
Det är en dag för att fylla på, tänka till och ta med sig sådant som gör jobbet lite lättare när du är tillbaka i din vardag.

📍 Konsert & Kongress, Linköping

📅 19 mars 2026

🔗 anmälan och info

Välkommen till en dag för dig som leder andra, och vill leda med både riktning och förutsättningar.

 

 

 

Medlemmarnas nyheter

Erbjudanden och nyheter från våra medlemmar

ÅHLENIUS STRATEGER AB – med Ledarskap i många perspektiv!

Åhlenius Strateger har konsulter som kan ledarskap: Vi har gått i dina skor :-) Bli trygg i ditt ledarskap -...

Inspirerande morgon om kommunikativt ledarskap med Mats Heide och Intellecta 8/5

Välkommen till ett inspirerande frukostseminarium om hur kommunikativt ledarskap och strategiskt lyssnande kan bidra till bättre resultat, starkare kultur och...

Utveckla en idé i raketfart med AI – Innovationsutbildning med AI i Kvadratuniversitetet

Välkommen till en hands-on workshop den 28 maj där du får testa att gå från utmaning till idé och fungerande...

Välkommen till NKPG Tech Day 2026

Den 19 maj samlas techscenen i Norrköping för sjätte året i rad. NKPG Tech Day 2026 bjuder på en fullspäckad...