Östsvenska Handelskammaren

Fåtal platser

USA-valet 2024: Vad det innebär för ditt företag och vår omvärld

Höstens presidentval i USA kommer inte bara forma landets framtid – det kommer även påverka företag i Sverige. Men för att förstå hur valet påverkar oss, måste vi först förstå utvecklingen i USA. Nu får vi besök av en av Sveriges främsta USA-experter, forskaren och medieprofilen Frida Stranne, som under ett lunchsamtal hos Handelskammaren kommer att analysera och förklara det stundande valet och dess globala konsekvenser.

I en tid av stor geopolitisk osäkerhet, där USA:s relationer med omvärlden är i centrum, ger Frida Stranne och poddkollegan Taimaz Ghaffari en fördjupad bild av vad som händer bortom nyhetsrubrikerna. Tillsammans ger de både bredd och djup i sina analyser, och förklarar varför vi inte ska ta för givet att USA kommer att ge oss större stabilitet framöver – oavsett vem som vinner valet.

Under lunchen kommer de bland annat att diskutera:

  • Vad den politiska utvecklingen i USA innebär för Sverige.
  • Vad kan vi vänta oss om Kamala Harris blir president?
  • Vilka förändringar kan ske om Donald Trump återvänder till makten?
  • Hur påverkar det politiska läget USA:s relationer med EU, Ryssland och Kina?
  • Varför medier ofta missar nyanser och komplexiteten i USA-rapporteringen.

Varmt välkommen att säkra din plats i ett kunskapshöjande lunchsamtal hos Handelskammaren på LINK Business Center i Linköping den 18 oktober kl. 12.00 till 13.00. Enklare lunch serveras.

Om gästerna:

Frida Stranne: Docent i Freds- och utvecklingsforskning, en av Sveriges mest anlitade USA-experter, som regelbundet syns i medier som SVT, TV4, Aftonbladet och Svenska Dagbladet. Författare till Supermakten – vad varje svensk bör veta om USA (2020) och Illusionen om den amerikanska freden (2023). Frida finns med på länk.

Taimaz Ghaffari: Entreprenör, poddare, producent och expert på marknadsföring och försäljning, samt poddkollega till Stranne i populära USA & Co.

Samtalsledare: Rickard Widgren, kommunikationschef Östsvenska Handelskammaren.

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

12 maj, 2025

Styrelseutbildning Linköping

Kraven på företags styrelsearbete ökar. Ett aktivt och professionellt styrelsearbete är ett viktigt medel för...

12 maj, 2025

Lunch med Kammaren

Här får du chansen att knyta värdefulla kontakter och upptäcka nya affärsmöjligheter i en avslappnad...

13 maj, 2025

America First Trade Policy – uppdatering kring nya åtgärder

Nu börjar vi tydligare se vad innehållet i de amerikanska myndigheternas policydokument ”America First Trade...

16 maj, 2025

Spelregler i arbetslivet: Så undviker du juridiska smällar

Föreläsning i det alltid aktuella ämnet arbetsrätt. Föreläsningen kommer vara uppdelad i två pass där...