Östsvenska Handelskammaren

Har ert företag hamnat i svårigheter?

Tillsammans med Företagsjouren bjuder vi in till ett seminarium där de berättar mer om vilken hjälp och stöd det finns att få.

Hos Företagsjouren går det att få snabb hjälp och stöd för att ta sig ur situationen och leva vidare – ingen fråga är för stor eller för liten.

Ingela Gullstrand från Företagsjouren berättar mer om vad för slags stöd som de kan erbjuda och samarbetspartnern Advokatfirman Delphi, som representeras av advokat Hanna Ericsson, ger exempel på riktiga case.

Företagsjouren, som ägs av Region Östergötland, är en neutral samtalspartner bemannad av rådgivare med många års erfarenhet av företagande. Vårt uppdrag är att stötta små och medelstora företag med att lösa akuta problem.

Huvudmålet med verksamheten är att rädda jobb och företag. Sedan 2009 har jouren haft kontakt med nära 2 850 företag och räddat ungefär 750 arbetstillfällen.

Stödet från Företagsjouren är kostnadsfritt. Allt arbete görs under tystnadsplikt och sekretess.

Det kommer finnas tid till att ställa frågor under seminariet.

Varmt välkommen!

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

12 maj, 2025

Styrelseutbildning Linköping

Kraven på företags styrelsearbete ökar. Ett aktivt och professionellt styrelsearbete är ett viktigt medel för...

12 maj, 2025

Lunch med Kammaren

Här får du chansen att knyta värdefulla kontakter och upptäcka nya affärsmöjligheter i en avslappnad...

13 maj, 2025

America First Trade Policy – uppdatering kring nya åtgärder

Nu börjar vi tydligare se vad innehållet i de amerikanska myndigheternas policydokument ”America First Trade...

16 maj, 2025

Spelregler i arbetslivet: Så undviker du juridiska smällar

Föreläsning i det alltid aktuella ämnet arbetsrätt. Föreläsningen kommer vara uppdelad i två pass där...