Östsvenska Handelskammaren

Last Tuesday – Starten som entreprenör

Varmt välkommen till Last Tuesday! Ett nätverksevent med föreläsning sista tisdagen i varje månad.

Starten som entreprenör och värdet av entusiasm och lösningsorientering

Vi träffar Johannes Kloth Christensen som driver Fjärran Sports AB. Ett nytt spännande företag som startade som UF. Företaget har utvecklat ett portabelt vattenreningssystem med fokus på friluftsliv, militär och naturkatastrofer

”Fjärrans syfte är att göra det superpopulärt att dricka rent dricksvatten i naturen genom att lansera en ny kategori i sports världen tillsammans med flera av världens största atleter inom extremsport.”

Vi kommer också att få uppdateringar från Östsvenska Handelskammaren, NFC, Nysam och Företagarna samt nyheter från näringslivsansvariga i Oxelösunds kommun och Nyköpings kommun.

Sörmlands Sparbank bjuder oss på frukost.

Varmt välkommen hälsar Nyföretagarcentrum, Företagarna, Östsvenska Handelskammaren och Nysam!

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

12 maj, 2025

Styrelseutbildning Linköping

Kraven på företags styrelsearbete ökar. Ett aktivt och professionellt styrelsearbete är ett viktigt medel för...

12 maj, 2025

Lunch med Kammaren

Här får du chansen att knyta värdefulla kontakter och upptäcka nya affärsmöjligheter i en avslappnad...

13 maj, 2025

America First Trade Policy – uppdatering kring nya åtgärder

Nu börjar vi tydligare se vad innehållet i de amerikanska myndigheternas policydokument ”America First Trade...

16 maj, 2025

Spelregler i arbetslivet: Så undviker du juridiska smällar

Föreläsning i det alltid aktuella ämnet arbetsrätt. Föreläsningen kommer vara uppdelad i två pass där...