Östsvenska Handelskammaren

Fascination eller oro? Så kan ditt företag möta framtiden med AI

Utvecklingen av AI går snabbare än någonsin och allt fler företag inser att det gäller att hoppa på tåget om man inte vill hamna efter. Samtidigt höjs röster om att utvecklingen går för fort, och att vi inte vet hur AI kan brukas – eller missbrukas – i framtiden.

Hur ska företagen förhålla sig till den artificiella intelligensens framfart? Hur säkert är det egentligen att använda AI? Och kan ditt företag ha nytta av AI redan nu?

Välkommen till ett frukostseminarium där vi får höra om den senaste forskningen och utvecklingen inom AI. Vi kommer dessutom få ta del av ett panelsamtal med företrädare för några av Handelskammarens medlemsbolag som delar med sig av erfarenheter och synsätt från sina olika branscher på AI och hur de alltmer använder sig av AI i sitt arbete. Vi avslutar med diskussion branschindelade grupper.

Medverkande:
Fredrik Heintz, professor vid Institutionen för Datavetenskap med forskningsområde artificiell intelligens vid Linköpings Universitet.

Hampus Brynolf, expert på AI-stöd i kommunikationsarbete och VD på Intellecta

Jan Karlsson, vice vd och cybersäkerhetsspecialist, Secure State Cyber.

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Kontakt

Annika Bornström

Verksamhetschef event och möten

Rickard Widgren

Kommunikationschef

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

Fåtal platser

19 september, 2025

Konsten att nå ut i media – en introduktion till medieträning 

Hur tänker egentligen media? Och hur ska du tänka i mötet med media? Välkommen till...

Fåtal platser

21 september, 2025

Resa till Berlin med Norrköpings Symfoniorkester

Exklusivt erbjudande att följa med SON till Berlinerfilharmonien samt besöka Svenska Ambassaden i Berlin, i...

23 september, 2025

Inspirationskväll och nätverksmingel Styrelsefokus

Föreläsning AI för styrelsen med Sven Miller

25 september, 2025

Bright East: I huvudet på Hövdingen – ett casual karriärsamtal med landshövding Gunilla Svantorp

Den 25 september får Bright East besök av Östergötlands landshövding – Gunilla Svantorp. Hör Gunilla...