Östsvenska Handelskammaren

Massor av möjligheter med schaktmassor

Massor av möjligheter med schaktmassor? Med detta webinar vill arrangörerna göra ett återbesök i frågan ”Massor av möjligheter med schaktmassor”, som under 2021-2022 samlade en mängd aktörer ur värdekedjan till bords. Möt tidigare och nya medverkande inom området, där vi tillsammans ser hur frågan sakta men säkert förflyttar sig i rätt riktning – framåt!

Dyrt och platskrävande? Schaktmassor kan kallas mycket men sällan tas det för vad det är – en värdefull resurs. Östergötland växer i snabb takt och behovet av bostäder och mark för industrier och företag är fortsatt stort. Samtidigt är Sveriges största infrastrukturprojekt på ingång i länet – Ostlänken. Nu gör vi en recap och framtidsspaning, följ med!

Arrangörer:
Cleantech Östergötland
Östsvenska Handelskammaren/ESIC
Länstyrelsen i Östergötland

Program:

  • Arrangörerna hälsar välkommen
  • Återblick från de senaste masshanteringsmötena i regi av Länsstyrelsen Östergötland – Maja Kling Ek, Energi- och klimatstrateg vid Länsstyrelsen Östergötland.
  • PAUS
  • Kan en regional masshanteringsstrategi bidra till en transporteffektiv och cirkulär masshantering? – Maja Kling Ek, Energi- och klimatstrateg vid Länsstyrelsen Östergötland.
  • Möt Trafikverket och hör hur de arbetar med masshanteringsstrategin för Kolmårdsentreprenaden – Henrik Sköld, projektledare produktionsenheten Norrköping och Johan Wahrby, Miljöspecialist Ostlänken, Trafikverket
  • Bryter Norrköpings kommun fortfarande ny mark i masshanteringsfrågan? – Martin Heljedal, Masskoordinator, Samhällsbyggnadskontoret, Norrköpings kommun.
  • ”Cirkulär Masshantering väcker intressen hos forskare – Möt Projektet CiMPla som utforskar hur effektivare planerings- och beslutsprocesser kan bidra till ökad resurseffektivitet” – Linnea Eriksson, Senior Forskare, Fil. Dr. vid Statens väg- och transportforskningsinstitut.

Webinariet är kostnadsfritt och vi ser fram emot din anmälan senast onsdagen den 19/9.

Varmt välkommen!

Kontakt

Charlotta Elliot

Projektledare ESIC

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

13 augusti, 2026

B2B med kammaren – höstens kickstart på LINK

Nätverkskväll där vi samlar medlemsföretag för att mötas, uppdateras och inspireras efter sommaruppehållet.

27 augusti, 2026

B2B med kammaren – höstens kickstart på Kammarforum

Nätverkskväll där vi samlar medlemsföretag för att mötas, uppdateras och inspireras efter sommaruppehållet.

1 september, 2026

Val 2026: Industrimark eller jordbruksmark? 

Välkommen till en frukostträff där frågan om värdefull mark debatteras och området Distorp i Linköping...

3 september, 2026

Nätverket för kommunikations- eller marknadsansvariga

Nätverket för dig som är en drivande kraft inom kommunikation eller marknadsföring på ditt företag...