Östsvenska Handelskammaren

Boost Your Business – Internationalisering

Den 23/4 är det dags för Johan Löpare på Euler Hermés och Ali Khalili på Re-board Technology att leda samtalet kring fördelen med att känna sina kunder, och hur man lyckas med sin internationaliseringsresa.

Världen har med tiden blivit allt mindre, och för de flesta svenska företag är internationalisering en nödvändighet om man vill växa. Hur ser en internationaliseringsprocess då ut för ett företag? Vilka fallgropar ska man hålla utkik för? och hur kan man skapa konkurrensfördelar och minska risktagandet? Det är frågor som dessa Johan och Ali kommer diskutera ur ett eget verksamhetsperspektiv.

Euler Hermes är världens största kreditförsäkringsföretag som hjälper företag i Sverige och runt om i världen att säkra upp sina affärer. Varje dag, varenda minut görs det affärer mellan företag, Euler Hermes ser till att ditt företag gör trygga affärer.

Som ett litet företag med tydlig hållbarhetsprofil har Re-board® Technology lyckats erövra världen med sin starka pappersbaserade skiva med enastående egenskaper. Idag säljs deras produkter på ett 30-tal marknader globalt, samtidigt som man har lyckats att skapa en helt egen produktkategori för den här typen av pappersskivor som slarvigt benämns just Re-board!

Om Boost Your Business
Boost Your Business är ett event där vi bjuder in regionens företag att delta i intressanta föreläsningar kring utvalda teman. Under varje träff får två företag möjlighet att berätta om sin verksamhet kopplad till det utvalda temat ur ett inspirerande perspektiv som motiverar deltagarna.  Föreläsarna får femton minuter vardera. Efter varje föreläsning finns utrymme för frågor, därefter finns det tid för nätverkande och digitalt mingel. Är du intresserad av att delta som föreläsare eller bara lyssna är du varmt välkommen – Boost Your Business är helt kostnadsfritt.

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

20 maj, 2025

Nätverksträff med Skeppningsnätverket

Välkommen till Handelskammarens nätverk för dig som arbetar med internationell handel!

21 maj, 2025

Coffee by : Cirkulär affär och cirkulär ekonomi – är det lönsamt?

En morgon fylld med insikter om senaste nytt kring EU-direktiven inom hållbarhetsrapportering och cirkulär affär.

22 maj, 2025

Ljusnande konjunktur trots globalt mörker

Frukostmöte med Andreas Wallström, prognoschef och chef för Macro Research Sverige på Swedbank. Med över...

22 maj, 2025

Trade Talks – UK

I detta webbinarium får du en uppdatering om de senaste förändringarna på den brittiska marknaden...