Östsvenska Handelskammaren

Coffee by Envima – Så uppfyller du det nya hållbarhetsredovisningsdirektivet

Förbered dig för det nya CSRD-direktivet med Envima. Vid detta tillfälle går vi igenom vad det nya EU-direktivet kommer att innebära för företagare, ge värdefulla tips på hur man kan uppfylla dem och hur tidplanen framåt ser ut.

Förbered dig för det nya CSRD-direktivet med Envima. Vid detta tillfälle går vi igenom vad det nya EU-direktivet kommer att innebära för företagare, ge värdefulla tips på hur man kan uppfylla dem och hur tidplanen framåt ser ut.

Vid detta event kommer Envima erbjuda:

–       Spännande insikter om det nya direktivets betydelse och de nya krav det kommer ställa på ditt företag

–       En överblick för att framgångsrikt uppfylla direktivet inklusive en tidsplan för genomförande

–       Strategier och förslag för att säkerställa att både ert hållbarhetsarbete och års- samt hållbarhetsredovisning uppfyller kraven


Föredraget hålls av Envimas hållbarhetskonsulter och experter inom juridik. Ta del av deras insikter och råd för att driva ditt företags hållbarhetsarbete och redovisningsstrategi till nästa nivå. 

Se till att din hållbarhets- och ekonomiavdelning är representerade vid detta unika tillfälle så att ni tillsammans kan forma en framtid i en hållbar riktning. Säkra era platser och låt utvecklingsarbetet börja redan idag!

Frukost och nätverkande från kl.07.30
Föredrag mellan 08.00-09.00

Det nya hållbarhetsredovisningsdirektivet, Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), trädde i kraft i januari 2023 och ersatte det tidigare EU-direktivet inom hållbarhet. Rapportering enligt den nya ESRS-standard sker stegvis baserat på företagets omsättning, antal anställda och börsnotering. Även företag som inte initialt omfattas förväntas få högre förväntningar och fler frågor från kunder och leverantörer. På EU-nivå förväntas ytterligare 40 000 företag omfattas av kraven, medan svenska bolag kommer att möta högre krav på befintliga hållbarhetsredovisningar, inklusive dubbel väsentlighet, styrelsekompetens, ESRS-standard och integration i förvaltningsberättelsen.

Varmt välkomna med er anmälan!

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Kontakt

Annika Bornström

Verksamhetschef event och möten

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

18 maj, 2026

Val 2026: Varför byggs inte mer infrastruktur?

Välkommen på ett lunchseminarium där vi ställer oss frågan: varför är det så svårt att...

19 maj, 2026

Frukostträff med Susanne Spector

Susanne Spector är chefsekonom på Danske Bank och ger sin analys av svensk ekonomi och...

19 maj, 2026

Nätverksträff med Skeppningsnätverket

Välkommen till Handelskammarens nätverk för dig som arbetar med internationell handel!

19 maj, 2026

Incoterms® 2020 – Så undviker du dyra misstag i internationella affärer

Få en snabb och praktisk översikt över de senaste leveransvillkoren och lär dig hur du...