Östsvenska Handelskammaren

Digital lunch med Kammarn – kropp och själ

Varmt välkommen till årets andra Lunch med Kammarn. I år har vi en ny inriktning på våra nätverksluncher där varje lunch har ett tema eller en bransch i fokus.

.

Under denna lunch riktar vi in oss på temat kropp och själ kopplat till fysisk aktivitet för välmående.

Vi gästas av Eva Vestlie Kastensson, Yoga Group och Åsa Gårdman, Stjärnkliniken, som pratar om vikten av rörelse och avslappning vid hemmaarbete.

Eva Vestlie Kastensson, Yoga Group
Åsa Gårdman, Stjärnkliniken

Ett ständigt aktuellt ämne, inte minst nu när många sitter i långa och många digitala möten hela dagarna i sina hem. Vi har få fysiska kontakter där vi utmanas fysiskt och mentalt som vi mer eller mindre tvingas till. För att orka koncentrera och fokusera behöver vi träning och återhämtning både för kropp och själ. Stjärnklinkens Linda Lindroth, leg fysioterapeut och ergonom, guidar dig till att bibehålla en frisk och stark kropp. Hon bjuder på tips och råd för en bra och varierad arbetsställning, träning, och rutiner som underlättar din arbetsdag. Eva pratar om vikten av balans och guidar er i en 10 minuters meditation! Du behöver ingen speciell utrustning och kan sitta eller ligga bekvämt i en soffa eller på golvet!

Lotti Bjuvander och Annika Bornström medverkar från Östsvenska Handelskammaren.

Vi hoppas på att kunna genomföra dessa trevliga luncher på plats i våra lokaler framöver men tillsvidare kör vi dem i cyberspace.

Hjärtligt välkommen!

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

12 maj, 2025

Styrelseutbildning Linköping

Kraven på företags styrelsearbete ökar. Ett aktivt och professionellt styrelsearbete är ett viktigt medel för...

12 maj, 2025

Lunch med Kammaren

Här får du chansen att knyta värdefulla kontakter och upptäcka nya affärsmöjligheter i en avslappnad...

13 maj, 2025

America First Trade Policy – uppdatering kring nya åtgärder

Nu börjar vi tydligare se vad innehållet i de amerikanska myndigheternas policydokument ”America First Trade...

16 maj, 2025

Spelregler i arbetslivet: Så undviker du juridiska smällar

Föreläsning i det alltid aktuella ämnet arbetsrätt. Föreläsningen kommer vara uppdelad i två pass där...