Östsvenska Handelskammaren

Exklusivt för Sörmlandsföretag: Så tar du e-handeln ut i världen

Välkommen till en kurs där du får kunskap och insikt i hur du gör dig redo för en internationell e-handelsexpansion (fokus B2C). Här får du verktygen som ökar förutsättningarna för att bli en framgångsrik internationell e-handelsaktör.

Kursen vänder sig till dig som säljer fysiska varor online mot konsumenter och som vill optimera e-handeln internationellt. Målet är att du ska få förståelse för vad det innebär att öppna upp din e-handel för internationell försäljning och känna dig säkrare både ur ett rättsligt och kulturellt perspektiv. Därtill tittar vi närmre på hur du kan utnyttja möjligheterna men också undvika onödiga misstag.

Du får bland annat lära dig:

  • Om exportprocessen och den praktiska hanteringen när du ska sälja online mot andra marknader.
  • Hur du ska tänka med online-försäljning inom, respektive utanför, EU.
  • Vad du juridiskt behöver beakta i samband med e-handel mot konsumenter på andra marknader.
  • Hur du vässar din digitala säljstrategi så att den anpassas lokalt.
  • Om logistik, leveransvillkor och prisstrategier vid internationell e-handel.
  • Hur du använder och drar nytta av verktyg och databaser.

Kursen genomförs online under en heldag, där egenstudier blandas med interaktiva moment där allt sker i en specialutformad digital utbildningsplattform. Under dagen blir det workshops, caseövningar i break-out sessions och gruppdiskussioner tillsammans med Business Swedens e-handelsexperter. Deltagaren erbjuds dessutom ett efterföljande individuellt 30-minuters samtal med experterna som bokas efter kurstillfället.

Föreläsare:

Linda Laszlo Ek och Erik Törnqvist, Business Sweden
Linda är senior rådgivare och föreläsare, framförallt med fokus kring frågor som rör gränsöverskridande e-handel och legala aspekter kring export. Erik är också rådgivare och har mer än 5 års erfarenhet inom internationell handel, bland annat med operativt arbete på ett globalt start-up företag.

Bra att veta:

  • Denna utbildning är ett samarbete med aktörerna inom Regional Exportsamverkan i Sörmland. Därför riktar sig just denna utbildning till företag med säte i Sörmland.
  • 495 kr exklusive moms per person.
  • Sista anmälningsdag är 7 oktober 2024.

Aktörerna inom Regional Exportsamverkan Sörmland:

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Kontakt

Emma Meijer

Projektledare Internationell Handel

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

Fåtal platser

19 september, 2025

Konsten att nå ut i media – en introduktion till medieträning 

Hur tänker egentligen media? Och hur ska du tänka i mötet med media? Välkommen till...

Fåtal platser

21 september, 2025

Resa till Berlin med Norrköpings Symfoniorkester

Exklusivt erbjudande att följa med SON till Berlinerfilharmonien samt besöka Svenska Ambassaden i Berlin, i...

23 september, 2025

Inspirationskväll och nätverksmingel Styrelsefokus

Föreläsning AI för styrelsen med Sven Miller

25 september, 2025

Bright East: I huvudet på Hövdingen – ett casual karriärsamtal med landshövding Gunilla Svantorp

Den 25 september får Bright East besök av Östergötlands landshövding – Gunilla Svantorp. Hör Gunilla...