Östsvenska Handelskammaren

Fullbokat

Lär dig ChatGPT och håll ert företag i framkant

AI i praktiken – Vi går igenom användningsområden där ChatGPT gör skillnad, från förbättrad kundkommunikation till effektivare arbetsprocesser.

Frigör tid, optimera era resurser och utveckla era kompetenser.

AI är ämnet som är på allas läppar just nu, men uppsjön av både tjänster och användningsområden gör det lätt att drunkna bland alla de alternativ som finns. Denna halvdags utbildning ger dig praktisk kunskap kring hur du får in ChatGPT som en naturlig del i ditt arbete och underlättar både din och dina kollegors arbetsdag genom att avlasta dig själv och hänga med i den snabba utveckling som sker inom AI.

Detta lär du dig:

  • Grunderna i ChatGPT – En introduktion till ChatGPT, vad det är och hur det fungerar. Vi tar även upp dess begränsningar och diskuterar säkerhetsaspekter och GDPR.
  • AI i praktiken – Vi går igenom användningsområden där ChatGPT gör skillnad, från förbättrad kundkommunikation till effektivare arbetsprocesser.
  • Skapa personas – Här utforskar vi hur man ger ChatGPT en personlighet, vilka delar den består av och hur man bäst skapar den.
  • Avancerade prompts – Att skicka rätt meddelande till ChatGPT är avgörande för svaret man får. Vi går igenom hur man formulerar bra och effektiva prompts för att få relevanta resultat.
  • ChatGPT in action – Vi skapar prompts tillsammans med dig där vi visar hur du ska skriva med ChatGPT för att lösa verkliga uppgifter som du står inför varje dag!

Avslutande frågestund – innan vi rundar av öppnar vi upp för en dialog. Ställ frågor, dyk ner i detaljerna och se till att du lämnar med all kunskap du behöver för att använda ChatGPT effektivt i din yrkesroll.

Utbildningen hålls av André Andersson från Scribill AB och har tidigare genomförts på Sydsvenska handelskammaren

Referenser: Kundomdömen

Anmälan är bindande, men kan överlåtas

Vi genomför denna utbildning i både Linköping och Norrköping.

27 jan Linköping kl. 08.30 – 12.00

27 jan Norrköping kl.13.30 – 17.00

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Kontakt

Annika Bornström

Verksamhetschef event och möten

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

12 maj, 2025

Styrelseutbildning Linköping

Kraven på företags styrelsearbete ökar. Ett aktivt och professionellt styrelsearbete är ett viktigt medel för...

12 maj, 2025

Lunch med Kammaren

Här får du chansen att knyta värdefulla kontakter och upptäcka nya affärsmöjligheter i en avslappnad...

13 maj, 2025

America First Trade Policy – uppdatering kring nya åtgärder

Nu börjar vi tydligare se vad innehållet i de amerikanska myndigheternas policydokument ”America First Trade...

16 maj, 2025

Spelregler i arbetslivet: Så undviker du juridiska smällar

Föreläsning i det alltid aktuella ämnet arbetsrätt. Föreläsningen kommer vara uppdelad i två pass där...