Östsvenska Handelskammaren

Ledarkultur för framtiden

100-listan bjuder in till en träff om framtidens ledarkultur. Även du som medlem i Östsvenska Handelskammaren är välkommen.

Banbrytande ledarvärderingar för banbrytande utveckling. I en tid av dramatiska förändringar finns all anledning att avsätta tid för egenreflektion och nytänk: Håller jag, min verksamhet och våra beslutsstrategier? Vilka blir konsekvenserna om vi fortsätter som tidigare?

Mats Helander från Ecosoci och Karin Jonsson från Levilja bjuder in till en timmes live-seminarium. De har nyligen påbörjat ett samarbete i syfte att underlätta för verksamhetsledare att förankra engagemang och dagliga beslut för en hållbar utveckling på individnivå. Det sker med hjälp av tydliggörande av grundläggande helhetsperspektiv och förändringsverktyg som medvetandegör de drivkrafter som styr människors beteende. Från gränslösa tankar till gränslös handling.

Under detta seminarium tydliggör de innebörden av ”hållbar utveckling” och potentialen i att välja detta tydliggjorda begrepp som drivkraft i ledningens affärsstrategier.

Du får smakprov på kraftfulla kommunikationsstrategier för positiv utveckling som du omgående kan använda för effektfull handlingskraft i din profession och i ditt liv.

För vem?
För dig som är verksamhetsägare, styrelsemedlem eller annan verksamhetsledare och intresserad av dig själv, din verksamhet och uppfyllelse av FN:s mål för hållbar utveckling.

Välkommen till en timme om din egen och din verksamhets potential!

Mats Helander, Samhällsutvecklingsstrateg, Ecosoci.
Karin Jonsson, Certifierad processledare och exekutiv coach, Levilja.

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Kontakt

Jonna Hedlund

Projektledare näringspolitik

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

20 maj, 2025

Nätverksträff med Skeppningsnätverket

Välkommen till Handelskammarens nätverk för dig som arbetar med internationell handel!

21 maj, 2025

Coffee by : Cirkulär affär och cirkulär ekonomi – är det lönsamt?

En morgon fylld med insikter om senaste nytt kring EU-direktiven inom hållbarhetsrapportering och cirkulär affär.

22 maj, 2025

Ljusnande konjunktur trots globalt mörker

Frukostmöte med Andreas Wallström, prognoschef och chef för Macro Research Sverige på Swedbank. Med över...

22 maj, 2025

Trade Talks – UK

I detta webbinarium får du en uppdatering om de senaste förändringarna på den brittiska marknaden...