Östsvenska Handelskammaren

Trendspaning: Attraktiva platser, coworking och regional konjunktur

Ta ett inspirerande avstamp för det nya året tillsammans med Placebrander, DOSPACE och Östsvenska Handelskammaren. Vi delar med oss av våra nyaste insikter och lyfter de viktigaste trenderna att ha koll på inför 2025.

Välkommen till Inre Hamnen och Jungfrun för att ta del av trendspaningar från DOSPACE, Östsvenska Handelskammaren och Placebrander. Eftermiddagen inleds med mingel vid 16.30 och klockan 17.00 inleds föredragen. Efter klockan 18.00 kan du som önskar stanna kvar för att se hur framtidens kontor kan gestaltas i en fastighet från 1800-talet.

Vi bjuder på lättare förtäring.

DOSPACE – Jungfrun
Ett gäng taggade människor som vill förändra kontorsmarknaden. Vd och grundare Niclas Söör berättar om trender och det senaste tillskottet – Jungfrun i Norrköping.

Regional konjunkturrapport – Östsvenska Handelskammaren
Konjunkturläget nu och kommande år, hur tänker företagen och vart är vi på väg? Vd Simon Helmér och vice vd Maria Hummelgren drar slutsatser från en nyligen genomförd undersökning och färsk konjunkturrapport med fokus på vår region.

Trender i konsten att bygga, utveckla och marknadsföra attraktiva platser – Placebrander
Med lång erfarenhet av att skapa attraktiva stadsdelar, städer, kommuner, regioner och destinationer pekar Placebrander ut tänkbara riktningar för dig som vill skapa träffsäkra satsningar som ligger rätt i tiden. Vd Anna Österlund sätter fingret på pulsen och delar med sig av de senaste trenderna inom platsutveckling och platsmarknadsföring.

Välkommen med in anmälan!

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Kontakt

Simon Helmér

Vd

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

20 februari, 2025

Kurs om CBAM & EUDR

Importerar du varor från länder utanför EU? I så fall gäller det att ha koll...

21 februari, 2025

Nätverksfrukost

Starta dagen på bästa sätt genom att möta andra engagerade företagare från olika branscher.

25 februari, 2025

Techtrender inom AI

Ett föredrag som kopplar tekniska insikter till verkligheten för svenska företag!

26 februari, 2025

Kurs i AEO-certifiering

Genom att bli en certifierad Authorised Economic Operator (AEO) får ditt företag inte bara ökad...