Östsvenska Handelskammaren

Vägen framåt i en värld full av utmaningar

Framför oss ligger en förväntad låg­kon­junk­tur men tillväxtens och arbetsmarknadens motståndskraft för­vånar. När vänder det för världen och Sverige?

En sårbar världsekonomi utmanas av ett försämrat säkerhetspolitiskt läge och central­bankers tuffa räntehöjningar. Framför oss ligger en förväntad låg­kon­junk­tur men tillväxtens och arbetsmarknadens motståndskraft för­vånar. När vänder det för världen och Sverige? Avslutar Fed och ECB sina räntehöjningar i höst och när sänker Riksbanken? Vad händer med sven­ska hushålls plån­böcker, bopriserna, börsen och den tilltufsade kronan?

Kom på frukost och lyssna på Robert Bergqvist, SEB:s tidigare chefsekonom och numera seniorekonom med inriktning mot mer långsiktiga frågeställningar.

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Kontakt

Annika Bornström

Verksamhetschef event och möten

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

1 december, 2025

Lunch med Kammaren

Nätverka med företagare från olika branscher och storlekar. Citat från en deltagare :"Tack för lunchen...

2 december, 2025

Lär dig ChatGTP och håll ditt företag i framkant

Denna halvdags utbildning ger dig praktisk kunskap kring hur du får in ChatGPT som en...

3 december, 2025

Lär dig ChatGTP och håll ditt företag i framkant

Denna halvdags utbildning ger dig praktisk kunskap kring hur du får in ChatGPT som en...

5 december, 2025

Från en internationell försvarskoncern till en av Sveriges största golfklubbar

Att leda en hybridorganisation – med dess unika möjligheter och utmaningar.