Östsvenska Handelskammaren

Val 2026: Lunchträff med Teresa Carvalho

Välkommen på ett lunchsamtal med Teresa Carvalho, rättspolitisk talesperson för Socialdemokraterna och vice ordförande i justitieutskottet.

Trygghet och säkerhet är en av de viktigaste frågorna för näringslivet inför valet i höst. Osäkra fysiska och digitala miljöer drabbar företag och affärer varje dag, och gängkriminaliteten och övrig brottslighet påverkar attraktiviteten och därmed konkurrenskraften för vår region. Inte minst Norrköping, där riksdagsledamot Teresa Carvalho har sitt ursprung.

Teresa Carvalho (S) är rättspolitisk talesperson och vice ordförande i justitieutskottet. Hur ser hon på utvecklingen som varit? Vilka är de viktigaste politiska åtgärderna? Och hur ser hon på framtiden, både ur regionalt, nationellt och internationellt perspektiv?

Välkommen till ett lunchsamtal på Östsvenska Handelskammaren, fredag den 17 april kl. 12.00 – 13.30. Vi bjuder på mingel och enklare lunch.

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Kontakt

Maria Björk Hummelgren

Vice vd och näringspolitisk chef

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

13 augusti, 2026

B2B med kammaren – höstens kickstart på LINK

Nätverkskväll där vi samlar medlemsföretag för att mötas, uppdateras och inspireras efter sommaruppehållet.

27 augusti, 2026

B2B med kammaren – höstens kickstart på Kammarforum

Nätverkskväll där vi samlar medlemsföretag för att mötas, uppdateras och inspireras efter sommaruppehållet.

1 september, 2026

Val 2026: Industrimark eller jordbruksmark? 

Välkommen till en frukostträff där frågan om värdefull mark debatteras och området Distorp i Linköping...

3 september, 2026

Nätverket för kommunikations- eller marknadsansvariga

Nätverket för dig som är en drivande kraft inom kommunikation eller marknadsföring på ditt företag...