Östsvenska Handelskammaren

Hem » Event

Hur skapar man engagemang för hållbar utveckling i hela organisationen?

Hur ser man till att arbeta integrerat med hållbarhet i en organisation? Hur sprider man hållbarhetsarbetet till alla medarbetare och får detta att bli en naturlig del av arbetsvardagen? Insikter och verktyg får du av de som gästar CSR East Swedens kommande frukostträff och en möjlighet att nätverka, diskutera och utbyta erfarenheter med andra!

Näringslivet bidrar i allra högsta grad till klimatomställningen och en hållbar framtid i alla dimensioner. Men hur ser man till att arbeta integrerat för hållbar utveckling i en organisation? Hur sprider man hållbarhetsarbetet till alla medarbetare och får detta att bli en naturlig del av arbetsvardagen? Under denna interaktiva frukostträff får du förståelse för vikten av att vara en medveten kommunikatör med hjälp av verktyg som frigör samspel.

CSR East Sweden nätverket bjuder in till denna nätverksträff i frukostformat. Denna gång tar vi avstamp i resonemang om kultur, ledarskap, värderingar och drivkrafter. Vi pratar också om vad hållbarhet har för värde för kund, medarbetare och investerare. Karin Jonsson, coach och förändringsledare från Levilja, kommer att introducera konkreta kommunikationsverktyg som skapar engagemang, förståelse och förändringsvilja hos alla. Verktyg som du efter att ha upplevt detta på plats kan ta med dig och direkt använda i din roll och verksamhet.

Incheckning och frukost serveras från klockan 7.30, själva programmet startar kl 8.00.

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

9 oktober, 2026

När kunden frågar AI – blir svaret ditt företag?

Hur förändras spelreglerna när kunder inte längre bara googlar efter produkter och leverantörer – utan...

14 oktober, 2026

Effektiv tullhantering

Välkommen till en utbildningsdag där du får de rätta verktygen för snabb, säker och kostnadseffektiv...

15 oktober, 2026

Tulldagen 2026 i Malmö

Sveriges största mötesplats för tullfrågor firar 40 år, välkommen till Tulldagen i Malmö.

20 oktober, 2026

Näringslivet i det nya säkerhetsläget – vad förväntas av ditt företag?

Kom och lyssna på Olle Ytterberg från Combitech som föreläser om totalförsvar och hur vi...