Östsvenska Handelskammaren

Vad är planen efter corona?

Kickstart, omstart, nystart – vi har alla hört dessa ord när det gäller att rädda våra Svenska företag och åter få fart på ekonomin efter Corona. Men vad innebär det egentligen? Vad är planen för att få igång konsumtion och produktion igen?

Coronakrisen har tveklöst påverkat hela Sverige och vår ekonomi. De regionala skillnaderna är dock stora och regioner med hög andel tillverkningsindustri och export riskerar nu att drabbas av betydligt mer långsiktiga negativa konsekvenser än andra.

Sydsvenska Handelskammaren ser behovet av fyra viktiga strukturella satsningar som behövs för att uppnå ökad produktivitet och långsiktig konkurrenskraft i dessa regioner.

Medverkande: Stephan Müchler, vd, Anders Borgehed, regionchef och Sara Åhlén Björk, chefekonom, Sydsvenska Handelskammaren.

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Kontakt

Annika Bornström

Verksamhetschef event och möten

Maria Björk Hummelgren

Vice vd och näringspolitisk chef

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

24 mars, 2026

Konkret ChatGPT utbildning – håll ditt företag och dig själv uppdaterad med det senaste inom området

Vi går igenom användningsområden, promptning, begränsningar, trygg och laglig användning samt AI-agenter.

27 mars, 2026

Nätverksfrukost för dig som jobbar med kommunikation

Handelskammaren och Sveriges Kommunikatörer bjuder in till en gemensam nätverksfrukost för våra medlemmar. Du får...

13 april, 2026

Lunch med Kammaren

Nätverka med företagare från olika branscher och storlekar. Citat från en deltagare: "Tack för lunchen...

14 april, 2026

När AI slutar vara inspiration och börjar skapa värde

I detta praktiska och hands on-webbinar får du se hur AI-assistenter kan fungera som digitala...