Östsvenska Handelskammaren

Val 2026: Varför byggs inte mer infrastruktur?

Välkommen på ett lunchseminarium där vi ställer oss frågan: varför är det så svårt att bygga infrastruktur i Sverige? Trots att det är nödvändigt för tillväxten, ett konkurrenskraftigt näringsliv, växande arbetsmarknad och tryggad kompetensförsörjning.

Trygg och välfungerande infrastruktur till regionens stora arbetsgivare och logistikhubbar, är en förutsättning för ett konkurrenskraftigt näringsliv och arbetsmarknad. Järnvägssystemet behöver rustas upp samtidigt som investeringar i ny räls måste till för ökad gods- och pendeltrafik som kopplar samman vår region med resten av landet och ett storsatsande Europa.

Trots att behoven är tydliga är beslutsprocesserna långa och byggtakten låg. Dessutom har oenigheten inom politiken resulterat i att prioriteringarna ser olika ut och förutsägbarheten svajar, vilket leder till osäkerhet. Varför tar det så lång tid att bygga ny infrastruktur i Sverige? Varför ställer politiken transportslag mot varandra, när det är uppenbart att näringslivet och svensk tillväxt behöver såväl fungerande väg, järnväg, sjöfart och flyg. Vad skiljer partierna åt – och hur ska vi få till regionens viktigaste projekt?

Välkommen till ett lunchseminarium på temat infrastruktur, där vi söker svaren på ovan ställda frågor och du har chansen att ställa dina frågor inför det kommande valet.

Medverkande:
Fredrik Bergström, ekon. dr Handelshögskolan i Stockholm och författare till rapporten 225 miljarder i förlorad nytta – Tio reformer som kan vända krisen i transportinfrastrukturen
Niklas Borg (M), kommunalråd Linköping
Kaisa Karro (S), oppositionsråd och riksdagsledamot Östergötland

Måndag den 18 maj, kl. 12.00 – 14.00 på LINK Business Center, Gamla Tanneforsvägen 92, Linköping
Enklare lunch serveras.

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Kontakt

Maria Björk Hummelgren

Vice vd och näringspolitisk chef

Charlotta Elliot

Projektledare ESIC

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

27 mars, 2026

Nätverksfrukost för dig som jobbar med kommunikation

Handelskammaren och Sveriges Kommunikatörer bjuder in till en gemensam nätverksfrukost för våra medlemmar. Du får...

13 april, 2026

Lunch med Kammaren

Nätverka med företagare från olika branscher och storlekar. Citat från en deltagare: "Tack för lunchen...

14 april, 2026

När AI slutar vara inspiration och börjar skapa värde

I detta praktiska och hands on-webbinar får du se hur AI-assistenter kan fungera som digitala...

16 april, 2026

Grundutbildning Copilot

För dig som faktiskt vill börja använda AI i ditt dagliga arbete och inte bara...