Östsvenska Handelskammaren

Bright East: Nära näringslivet – En mingelkväll med framtiden i fokus

Välkommen till vår träff helt fokuserad på möten med näringslivet! Vi har bjudit in flera spännande företag och organisationer från regionen för att delta i en kväll där vi skapar utrymme för samtal, nyfikenhet och framtidstro.

⭐️ Bright East är nätverket för dig mellan 20-35 år och som vill bygga och utöka ditt kontaktnät. Vi träffas några gånger per år där vi vid varje tillfälle kombinerar minglande med nedslag i aktuella teman med engagerade föreläsningar och aktiviteter varvat med kreativa initiativ ⭐️

Under denna mingelkväll får du chansen att lära känna olika branscher, möta arbetsgivare och företagare och samtidigt inspireras av människor som dagligen verkar i regionen. I en avslappnad miljö blandas mingel och nya perspektiv – perfekt för dig som är starten av karriären eller snart är på väg in i arbetslivet. Förra gången deltog företag inom branscher såsom finans, kommunikation och industri.

Syftet med kvällen är att skapa värdefulla kontakter, ge inblick i arbetsmarknaden och kanske väcka tankar om din egen framtid. Vad finns det för möjligheter i vår region? Vad letar företagen efter? Och vilka vägar kan du ta?

Vi ses på Dospace Innerstan i Norrköping där vi efter en presentation av företagen bjuder på mat och startar vårt nätverkande. Träffen är som alltid helt kostnadsfri.

Kvällens gästföretag presenteras senare.

Bjud med kollegor och vänner i målgruppen för Bright East så ses vi den 25 november.

Varmt välkommen med din anmälan redan nu!

Bright East är regionens mest spännande nätverk för dig som är mellan 20-35 år och är i början av karriären och vill utöka ditt kontaktnät under avslappnade former. Du är en del av ett nätverk som drivs av kunskap och inspiration tillsammans med drivna personer som skapar framtiden för vår region!

Arrangörer

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Kontakt

Jonna Hedlund

Projektledare näringspolitik

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

13 april, 2026

Lunch med Kammaren

Nätverka med företagare från olika branscher och storlekar. Citat från en deltagare: "Tack för lunchen...

14 april, 2026

När AI slutar vara inspiration och börjar skapa värde

I detta praktiska och hands on-webbinar får du se hur AI-assistenter kan fungera som digitala...

16 april, 2026

Grundutbildning Copilot

För dig som faktiskt vill börja använda AI i ditt dagliga arbete och inte bara...

17 april, 2026

Val 2026: Lunchträff med Teresa Carvalho

Välkommen på ett lunchsamtal med Teresa Carvalho, rättspolitisk talesperson för Socialdemokraterna och vice ordförande i...