Östsvenska Handelskammaren

Hem » Event

Ryssland, Ukraina – så påverkas din affär

EXTRAINSATT SEMINARIUM – Invasionen av Ukraina orsakar obeskrivligt mänskligt lidande, konsekvenserna kommer bli stora för säkerhetspolitiken och världsekonomin. Västsvenska Handelskammaren har samlat expertis för att i ett osäkert läge svara på aktuella frågor om hur ditt företags affär påverkas av situationen.

Sanktionerna mot Ryssland är omfattande och kommer att slå hårt mot den ryska ekonomin. Dagens globala ekonomi är samtidigt så sammanflätad att sanktionerna kommer att drabba i princip alla företag. Antingen påverkas man direkt om man har leverantörer, verksamhet eller kunder i Ryssland, eller indirekt då någon man gör affärer med i sin tur är direktpåverkade.

Nu följer vi upp tidigare seminarium (som du kan se i efterhand här) där vi fokuserade på sanktionerna gentemot Ryssland och dess betydelse för svenska företag. Du får en uppdatering kring sanktionerna samt hur du hanterar betalningar och transaktioner. Sedan fokuserar vi på hur logistik, transporter samt kontrollen vid gränserna ser ut.

Du har möjlighet att ställa dina aktuella frågor till våra experter. 

MEDVERKANDE

Heinz Sjögren, vd Svensk-Ryska Handelskammaren
Daniel Ekwall, professor och forskare inom logistik, Högskolan i Borås
Tony Magnusson, Enhetschef Kontrollenhet Väst, Tullverket 
Carolina Dackö, Partner & Advokat Mannheimer Swartling
Anders Leissner, Sanktionsexpert, Vinge Advokatbyrå
Representant speditionsbolag
Representant bank

ÖPPET FÖR ALLA FÖRETAG

Detta seminarium är öppet även för dig som inte är medlem hos oss. Genom att ge alla företag möjlighet att delta på detta seminarium vill vi stötta hela landets näringsliv i en tid som påverkas starkt av Rysslands krig mot Ukraina.

Kommer du inte ihåg om du är medlem?

Kontakt

Emma Meijer

Projektledare Internationell Handel

Våra event

Våra nästkommande konferenser,  utbildningar eller träffar

14 oktober, 2026

Effektiv tullhantering

Välkommen till en utbildningsdag där du får de rätta verktygen för snabb, säker och kostnadseffektiv...

15 oktober, 2026

Tulldagen 2026 i Malmö

Sveriges största mötesplats för tullfrågor firar 40 år, välkommen till Tulldagen i Malmö.

20 oktober, 2026

Näringslivet i det nya säkerhetsläget – vad förväntas av ditt företag?

Kom och lyssna på Olle Ytterberg från Combitech som föreläser om totalförsvar och hur vi...

21 oktober, 2026

Styrelsedagen i Linköping

En värdeskapande halvdag med fokus på omvärld, ekonomi, inspiration och nätverkande.